Gümüş Nota Logo

Posts Tagged ‘yenimahalle’

Keman çalmaya kaç yaşında başlamak gerekir?

Keman çalmaya kaç yaşında başlamak gerekir?

Keman çalmaya başlamanın ideal yaşı 5 – 12 yaş arasıdır. 12 – 18 yaş arası da bedensel ve zihinsel gelişimin tamamlanmaya başladığı yaş olduğundan bu dönemde de keman çalmaya başlanabilir. Yetişkinler de kemana başlayabilir. Bu profesyonel bir amaç doğrultusunda değil daha çok hobi amacıyla yapmak mümkündür.
Küçük yaşta keman çalmaya başlamanın elbette büyük avantajları vardır. Kas ve bilişsel gelişim bu süreçte tamamlandığından bunu keman çalışarak yoğurmak çok daha önemlidir. Bu yetişkinlerin keman çalmaya başlamasının iyi sonuçlar vermeyeceği anlamına da gelmez.
Çok ve düzenli çalışarak da iyi sonuçlar alınabilir. En uygun zaman çocuğun ilkokul çağında keman çalmaya başlamasıdır. Bu dönemde kas ve iskelet yapısı gelişimi ideal olduğundan iyi keman çalmayı öğrenmek daha kolay olacaktır.

Continue Reading

Keman çeşitleri nelerdir?

Keman çeşitleri nelerdir?

Kemanları öncelikle boyutlarına göre ayırabiliriz.
Keman çeşitleri:
– Tam keman
– Yarım keman
– Üç çeyrek keman
– Çeyrek keman
Özellikle küçük çocuklar için çeyrek ve yarım keman düşünülebilir. Ergenlik çağındaki çocuklar için de üç çeyrek keman ve tam keman düşünülebilir. Kemanları el yapımı ve fabrikasyon olarak da ayırabiliriz. Bütçesi kısıtlı olan kişiler fabrikasyon kemanları alıp üzerlerinde küçük değişiklikler yapıp güzel sonuçlar elde edebilirler.
Bütçesi rahat olan kişiler için el yapımı alternatifler vardır. Kemanları akustik ve elektro olarak da ayırabiliriz. Elektro kemanların bir özelliği amfi gibi diğer elektronik aparatlara bağlanıp yüksek ses elde edilmesidir.
Bunlar da kendi aralarında gövdeli ve gövdesiz olarak ayrılır. Gövdeli keman orijinal akustik keman sesine yakın ses verir. Yaş, bütçe ve kullanım amacına göre farklı keman çeşitleri tercih edilebilir.

Continue Reading No Comments

Müzik Eğitiminde Ailenin Önemi

MÜZİK EĞİTİMİNDE AİLENİN ÖNEMİ

Sadece müzik eğitimi olarak kısıtlamamız ailenin önemini değersiz kılmış olur. Aile yaşamımızın her yerinde bize destek olur ve olduğu destekler neticesinde bilmediklerimizi öğreniriz araştırma yaparız kendimizi geliştiririz.

Çocuğunuzu Eleştirmeyin

Müzisyen, eğitmen, fotoğrafçı veya mühendis olmanıza gerek yok bilmediğiniz konuda çocuğunuzu profesyonellere teslim edin, ve onlara destek olun. Kötü yorumlardan kaçının, en iyisini yapabileceğini gösterin. Eğitim aşamasında her anında bir adım gerisinde bulunun. Unutmayın öğrenmenin ilk zamanları her zaman sancılıdır. Başarı ve çabalarını kutlayın.

Ailelere Tavsiyeler

Öğretmenin çalışma kitabına ve notalarına yazdığı notları sizde okuyun. Çocuğunuzun öğrendiklerine uzak kalmayın. Çalışmalarının sürekli ve özenli olmasına yardım edin. Çocuğunuzun çaldığı enstrüman ile ilgili video ve içerik bularak ilgisini çekebilirsiniz. Hedeflerini sorup doğru yönlendirmeler yapabilirsiniz. İlgisini kaybetmemesi için aile içerisinde etkinlikler düzenleyip onurlandıra bilirsiniz.

Continue Reading No Comments

Adres

İvedik Caddesi No:232
Yenimahalle/Ankara

Telefon: 0312 344 86 56
Mobil: 0507 114 60 12

İletişim Formu

[contact-form-7 id=”1297″ title=”site alt”]

Bizi Arayın
Whatsapp'da yazın