Gümüş Nota Logo

İçerik etiketlendi: ‘ankara keman kursu’

Keman çalmaya kaç yaşında başlamak gerekir?

Keman çalmaya kaç yaşında başlamak gerekir?

Keman çalmaya başlamanın ideal yaşı 5 – 12 yaş arasıdır. 12 – 18 yaş arası da bedensel ve zihinsel gelişimin tamamlanmaya başladığı yaş olduğundan bu dönemde de keman çalmaya başlanabilir. Yetişkinler de kemana başlayabilir. Bu profesyonel bir amaç doğrultusunda değil daha çok hobi amacıyla yapmak mümkündür.
Küçük yaşta keman çalmaya başlamanın elbette büyük avantajları vardır. Kas ve bilişsel gelişim bu süreçte tamamlandığından bunu keman çalışarak yoğurmak çok daha önemlidir. Bu yetişkinlerin keman çalmaya başlamasının iyi sonuçlar vermeyeceği anlamına da gelmez.
Çok ve düzenli çalışarak da iyi sonuçlar alınabilir. En uygun zaman çocuğun ilkokul çağında keman çalmaya başlamasıdır. Bu dönemde kas ve iskelet yapısı gelişimi ideal olduğundan iyi keman çalmayı öğrenmek daha kolay olacaktır.

Devamını Oku

Keman çeşitleri nelerdir?

Keman çeşitleri nelerdir?

Kemanları öncelikle boyutlarına göre ayırabiliriz.
Keman çeşitleri:
– Tam keman
– Yarım keman
– Üç çeyrek keman
– Çeyrek keman
Özellikle küçük çocuklar için çeyrek ve yarım keman düşünülebilir. Ergenlik çağındaki çocuklar için de üç çeyrek keman ve tam keman düşünülebilir. Kemanları el yapımı ve fabrikasyon olarak da ayırabiliriz. Bütçesi kısıtlı olan kişiler fabrikasyon kemanları alıp üzerlerinde küçük değişiklikler yapıp güzel sonuçlar elde edebilirler.
Bütçesi rahat olan kişiler için el yapımı alternatifler vardır. Kemanları akustik ve elektro olarak da ayırabiliriz. Elektro kemanların bir özelliği amfi gibi diğer elektronik aparatlara bağlanıp yüksek ses elde edilmesidir.
Bunlar da kendi aralarında gövdeli ve gövdesiz olarak ayrılır. Gövdeli keman orijinal akustik keman sesine yakın ses verir. Yaş, bütçe ve kullanım amacına göre farklı keman çeşitleri tercih edilebilir.

Devamını Oku Yorum Yok

Keman alırken nelere dikkat edelim?

Keman alırken nelere dikkat edelim?

Keman alırken öncelikle kemanın boyutudur. Özellikle çocuklar için çeyrek, yarım, üç çeyrek gibi tam dışında farklı boyutlar vardır. Kemanın salyangoz kısmını sol elimizin avcuyla çok iyi tutabilmemiz gerekir. Bunu bu şekilde anlayabiliriz.
Bir diğer konu da sesin açıklığıdır. Sesin kalitesi ile ilgili teller de çok önemlidir. Eğer bütçeniz kısıtlı ise ortalama bir keman alıp ona çok iyi teller de taktırabilirsiniz. Yay da en az keman kadar önemlidir. İyi yay kemanın üstünde yumuşakça çekildiğinde zıplamaz ve çubuğu yamulmaz.
Kıllar da çok önemlidir. Bazı yaylara misina takılır. Oysa at kuyruğu kılı tercih edilmelidir. İyi reçine yaydan çok iyi ses almamızı sağlar. Burgular ve fiksler de güzel akort yapabilmemiz için önemlidir. Çenelik ve yastık denen diğer aparatlar da omuz ve çene rahatlığı için çok önemlidir.

Devamını Oku Yorum Yok

Adres

İvedik Caddesi No:232
Yenimahalle/Ankara

Telefon: 0312 344 86 56
Mobil: 0507 114 60 12

İletişim Formu
Bizi Arayın
Whatsapp'da yazın